کارتریج جوهری چیست؟

جوهری یا جوهرافشان

ماده داخلی این نوع کارتریج ها برای چاپ متن ها و تصاویر جوهر است. جوهر به نسبت نوع پودری دارای ماندگاری کمتری است. به منظور دیگر مدت زمانی باز شدن پلمپ کارتریج جوهری تا زمانی که مورد استفاده قرار می گیرد باید بسیار کوتاه و کم باشد.

کارتریج های جوهری دارای یک مخزن بسته است که داخل آن پوشیده از یک قطعه نمد است. این نمد آغشته به جوهر نقاط بسیار ریزی در قسمت پایین مخزن جوهر وجود دارد این نقاط برای خارج شدن جوهر است، دو قسمت در کارتریج های جوهری وجود دارد که بسیار مهم تر از سایر قسمت های آن می باشد که شامل چیپ و هد نام دارد.

جوهر بعد از عبور از روزنه های مخزن وارد هد می شود.آخرین مرحله عبور جوهر از قسمت هد است و بعد از خروج از هد بر سطح کاغذ می ریزد. هد می تواند ذرات جوهر را براساس مقدار مورد احتیاج تصویر تنظیم کند. در چاپگر های جوهری مختلف یا هد به مخزن متصل است یا در داخل چاپگر قرار دارد ولی کار همگی به یک صورت است.

جوهر کارتریج

جوهر مرتبط به به پرینترهای اینک جت یا Inkjet و یا همان جوهر افشان به شکل غیر عاقلانه ایی گران قیمت هستند. بر اساس مدل پرینتر و نوع ساخت شما امکان دارد هزینه ی خرید کارتریج های نو به راحتی به رقمی حدود 120 دلار یا حتی بیشتر از این مقدار برسد و البته نکته نامید کننده در اینجاست که امکان دارد شما این هزینه را برای چاپگری بپردازید که خودش را با همچنین رقمی که حدود 90 دلار است خریده اید. در همین هنگام و وقتی می خواهید حداکثر تعداد پرینت های ممکن را با چنین جوهر گران قیمتی بگیرید شاید این پرسش برای شما پیش بیاید که دقیقاً چاپگر من چگونه و از کجا متوجه می شود چه مقدار جوهر در درون کارتریج ها باقی مانده یا جوهر آنها رو به تمام شدن است؟!

تفاوت کارتریج تونری با جوهری

جوهر بیشترین استفاده را در کارتریج چاپگر ها دارد. کارتریج های جوهری بیشتر مانند یک خودکار عمل می کند که بر روی کاغذ می نویسد. در کارتریج های جوهری ، جوهر در حالت مایع و از طرف دیگر در کارتریج های تونری ، جوهر بیشتر مانند ذرات بسیار ریز رنگی شبیه به شن وجود دارد یا به قول معروف ذرات رنگی بصورت پودر رنگی وجود دارند. کارتریج تونری معمولا خود از جنس کربن هستند و زمانی که مورد استفاده قرار می گیرد به ذرات بسیار ریزی خرد می شود ، این ذرات توسط یک پلیمر به کاغذ چسبانده شده است. جوهر در کارتریج های جوهری بصورت مایع و بر اساس آب یا روغن کار می کند اما در کارتریج های تونری جوهر بصورت جامد و پودری و خشک مورد استفاده قرار می گیرد.

  1. جوهر بصورت مایع است اما تونر بصورت جامد است
  2. در مدل های جوهری از فشار برای چاپ استفاده می کند اما در مدل های تونری از لیزر برای چاپ استفاده می کند
  3. کیفیت تصاویر چاپی در مدل های جوهری بسیار بالاتر از مدل های تونری است
  4. کیفیت تصاویر چاپ شده در مدل های تونری بستگی به اندازه ذرات رنگ در داخل تونر دارد ( هر چقدر کوچک تر = کیفیت بهتر )
  5. سرعت چاپ در کارتریج های تونری بیشتر از کارتریج های جوهری است
  6. جوهر ارزانتر از تونر است.
  7. هم چنین تفاوت بسیار مهمی در نحوه مصرف اجزای پرینتر در کارتریج های تونری و کارتریج های جوهری وجود دارد. همان طور که در مطلب قبل اشاره کردیم کارتریج های جوهری یا Cartridge ها عملگردی شبیه به خودکار دارند. پرینتر سخت افزاری با استفاده از فشاری که به جوهر می آورد رنگ جوهری مورد نظر را بر روی کاغذ تزریق کرده و از طرف دیگر در پرینتر هایی که از کارتریج های تونری استفاده می کنند دارای مراحل چاپ بسیار پیچیده تری است به صورتی که از تکنولوژی بسیار پیشرفته ایی استفاده می شود.

شما هم ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =