کارتریج چیست؟

در پرینتر ها و پلاتر ها منبعی که تامین کننده جوهر دستگاه است را کارتریج می گویند

در پرینتر های جوهر افشان قطرات بسیار ریز جوهر از منافذ بسیار ریز رو هد خارج و رو روی کاغذ می ریزد و تصاویر سیاه و سفید و ….. را با انواع کیفیت ها تولید می کند.

در پرینتر های جوهر افشان سه رنگ اصلی وجود دارد که به آبی، قرمز، زرد و یک رنگ سیاه هم وجود که برای متون و یا تصاویر سیاه و سفید استفاده می شود.

در چاپگر های لیزری بجای این سه رنگ از تونر استفاده می شود.

مخزن چاپگر های لیزری ست. و از دو قسمت تشکیل شده است:

قسمت اول: مخزن تونر

قسمت دوم: مخزن تونر مصرف شده یا بک تونر

اعضای کلی کارتریج شامل:

مخزن تونر جدید، مخزن تونر مصرف شده،فول رول ، مگنت،درام از مابقی اعضای کارترج می باشد.

کارتریج اصل و تقلبی

با توجه به زیاد شدن کارتریج های تقلبی و هولوگرام های تقلبی که این هولوگرام ها با کیفیت بسیار بالایی تولید شده است ولی با نمونه های اصلی تفاوت های زیادی دارد که از هولوگرام سه بعدی و نحوه حرکت هولوگرام که در کالای اصل موجود است آن را فهمید.

برای پرینترهای لیزری نوع سر پلمپ هم با جنس تقلبی فرق می کند .

بدین صورت که این قسمت باید چسبیده به بدنه باشد و هنگامی که بخواهید پلمپ کارتریج را باز کند باید سر پلمپ را شکسته و بعد نوار پلمپ را از داخل بیرون بکشد.

باید تاریخ ساخت و شماره سریال روی بدنه با مشخصات درج شده روی جعبه مطابقت داشته باشد.

در کارتریج های جوهرافشان شفافیت نازل و رنگ طلائی هد و بی خط و خش بودن قسمتی که با دستگاه اتصال بر قرار می کند و یا قسمتی که به صورت دانه های طلائی مقابل هد قرار دارد را می توان تشخیص کارتریج اصلی از تقلبی دانست.

وقتي کارتريج تمام مي شود يا در آستانه تمام شدن است اگر دقت لازم را در نگهداري از آن به عمل نياوريد ، سريعا خشک می شود و ديگر نمي توان آن را شارژ کرد . بدين ترتيب مجبور هستيد خرج بيشتري براي خريد دو عدد کارتريج نو صرف کنيد .

نگه داری از کارتریج تمام شده

پس وقتي اولين نشانه های اتمام جوهر هر کدام از کارتريجهاي رنگي يا سياه را مشاهده کردید ، زمان را هدر ندهید و به سرعت آن را از پرينتر خارج نموده و به روش زير بسته بندي کنيد تا به دست کسانی برسانيد که بتوانند آن را برايتان شارژ کنند . اگر هم ميتوانيد شارژ را انجام دهيد ، که بهتر است، باز هم صرفه جويي در هزینه کرده ايد .

 • يک عدد کيسه پلاستيک زيپ دار (زيپ لاک)
 • يک نوار باريک (30 در 2 سانتي متر) از پارچه کرک دار يا دستمال کاغذي کلفت
 • يک عدد کش حلقه اي

روش بسته بندي به صورت زير است:

 • کارتريج خالي شده را از پرينتر خارج کنيد .
 • نوار باريک را چند بار تا کنيد تا به اندازه طول حدود 3 سانتي متر کوچک شود . آن را خيس کرده . اين خيس بودن بايد حاوي آب باشد اما چکه نکند .
 • کارتريج و نوار خيس را در پلاستيک قرار دهيد . توجه داشته باشید که نوار خيس کافي است به بدنه بچسبد و نبايد هيچ گونه تماسي با هد يا قسمت هاي جوهری داشته باشد . وظيفه اين نوار خيس ، مرطوب نگه داشتن درون پلاستيک است .
 • کيسه را ببندید و زيپ آن را خوب ببنديد .
 • با کش دور پلاستيک را محکم کنيد .
 • هرچه سريع تر نسبت به شارژ کردن آن اقدام کنيد .

اگر نتوانستيد به موقع شارژ کنيد توجه داشته باشید لازم است تا نوار کاغذي را حداقل هفته اي يک بار مجددا خيس کنيد .

پس به نکات زير دقت کنيد:

 • در لحظه تمام شدن جوهر ، آن را از پرينتر خارج کرده و در کيسه پلاستيکي قرار دهيد . در غير اين صورت سريعا خشک شده و بايد به دور انداخته شود .
 • در کارتريج های رنگي ، در لحظه اتمام اولين رنگ ، آن را بسته بندي کنيد . عوض شدن یا کم شدن رنگ طبيعي تصاوير به شما کمک مي کند تا متوجه تمام شدن يک رنگ شويد .
 • اگر سريعتر کارتريج را پر کنيد ، امکان کار مجدد با آن را خواهيد داشت.

شما هم ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 9 =