پرینتر سوزنی چیست؟

دانستنی هایی مفید در مورد پرینترهای سوزنی 

پرینترهای سوزنی از قدیمی ترین فناوری ها بشمار می‌ آیند كه همچنان تولید می‌ شوند. برخی از برندهای بزرگ هنوز آن‌ ها را می سازند، بازاریابی می كنند و از تأمین‌ کنندگان و قطعات پرینترهای سوزنی پشتیبانی می كنند. پرینترهای سوزنی در محیط‌ های تخصصی كه چاپ مقرون به صرفه و قیمت پایین ضروری است، بسیار کاربردی هستند. انواع پرینترهای سوزنی عبارت‌ اند از ماتریس نقطه‌ ای، چرخ آفتابگردان و خطی.

پرینترهای ماتریس نقطه ای

فناوری پشت پرینترهای ماتریس نقطه ای كاملاً ساده است. كاغذ در مقابل درام پرس می شود (استوانه ی پلاستیكی) و با جلو رفتن كار چاپ (پرینت) متناوباً به جلو كشیده می شود. هد پرینت كه به‌صورت الكترومغناطیسی جلو برده می شود، میان كاغذ حركت می كند و به ریبون پرینتر كه بین كاغذ و سوزن هد پرینت واقع شده است، ضربه می زند. برخورد هد پرینت به ریبون پرینتر، نقاط جوهر را روی كاغذ حك می كند و نویسه‌ های قابل خواندن توسط انسان شكل می گیرند.

پرینترهای ماتریس نقطه‌ ای از نظر وضوح چاپ و كیفیت كلی بسته هد پرینت های 9 یا 24 اینچی متفاوت هستند. هرچه سوزن بیشتری در هر اینچ باشد، وضوح چاپ بالاتر است. غالب پرینترهای ماتریس نقطه‌ ای از حداكثر وضوح تقریباً 240 dpi (نقطه در هر اینچ) برخوردارند. درحالی‌که این وضوح به‌اندازه‌ی پرینترهای لیزری یا جوهرافشان بالا نیست، یكی از مزایای متمایز پرینتر ماتریس نقطه ای (یا هر فرم ضربه‌ای) بشمار می‌ آید. چون هد پرینت باید برای انتقال جوهر از ریبون روی صفحه به سطح كاغذ با نیروی كافی ضربه بزند، ایده آل محیط‌هایی است كه كپی های كاربنی را با استفاده از اسناد چند قسمتی تولید می كنند. این اسناد حاوی كربن (یا سایر مواد حساس به فشار) در سطح زیرین هستند و با اعمال فشار یك نشانه را روی ورق زیرین خلق می كنند. خرده فروش ها و کسب‌ و کارهای كوچك غالباً از کپی‌ های كربنی در قالب رسید یا صورتحساب فروش استفاده می كنند.

پرینتر چرخ آفتابگردان

اگر قبلاً با ماشین تحریر دستی كاركرده باشید، مفهوم فناوری پرینترهای چرخ آفتابگردان را درك می كنید. این پرینترها دارای هد پرینت‌ های متشكل از چرخ‌های پلاستیكی یا فلزی است كه در گلبریگ‌ها بریده می شوند. هر گلبریك فرم یك حرف (حروف بزرگ و كوچك)، عدد یا نشان نقطه گذاری روی خود دارد. وقتی گلبرگ به ریبون پرینتر ضربه می زند، شكل حاصله به جوهر روی كاغذ نیرو وارد می كند. پرینترهای چرخ آفتابگردان پر صدا و كُند هستند. چاپ گرافیكی و تغییر فونت ها در این نوع پرینتر امکان‌پذیر نیست، مگر اینکه قطعه چرخ چاپ تعویض شود. با ظهور پرینترهای لیزری از این نوع پرینترها در محیط‌های كامپیوتری مدرن عموماً استفاده نمی‌ شوند.

پرینترهای خطی

پرینتر خطی نوع دیگری از پرینتر سوزنی و تا اندازه‌ ای شبیه چرخ آفتابگردان است. مكانیسم آن به‌گونه‌ای است كه چندین نویسه روی یك خط چاپ می شود. مكانیسم از درام چاپ چرخان بزرگ یا زنجیره چاپ حلقه وار استفاده می كند. با چرخش درام یا زنجیره روی سطح كاغذ، چکش‌های الكترومغناطیسی روی سطح درام یا زنجیره و پشت كاغذ به كاغذ ضربه می زنند (در امتداد ریبون) و نویسه ی روی درام یا زنجیره بر روی كاغذ شكل می گیرد.
پرینت های خطی به دلیل ماهیت مكانیسم چاپ از انواع چرخ آفتابگردان یا ماتریس نقطه ای بسیار سریع‌ تر هستند. البته بسیار پر صدا هستند و از امكانات چند فونتی محدود و كیفیت چاپ پایین تری نسبت به فناوری های چاپ اخیر برخوردارند.

چون پرینترهای خطی به خاطر سرعتشان استفاده می شوند، از كاغذ مخصوص تراكتورفید با سوراخ‌های پانچ شده در امتداد همدیگر استفاده می كنند. این نحوه ی چینش چاپ سرعت بالای خودكار مستمر را ممكن می سازد و كار چاپ در صورت اتمام كاغذ متوقف می شود.

اقلام مصرفی پرینتر سوزنی

هزینه های ماده ی مصرفی پرینترهای سوزنی از همه ی انواع پرینتر ها پایین تر است. ریبونهای جوهر و كاغذ نخستین هزینه‌ های پرداخت‌ شده برای پرینترهای سوزنی هستند. برخی از پرینترهای سوزنی (معمولاً ماتریس نقطه‌ای و خطی) به كاغذ تراکتورید نیاز دارند و لذا هزینه ی عملیات تا اندازه‌ ای بالا می رود.

You may also like

2 Comments

  1. Does your website have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to send
    you an email. I’ve got some recommendations for your blog you
    might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward
    to seeing it improve over time.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =