پرینتر، معمولا بعنوان دستگاه چاپی استفاده میشود و برای انجام عملیاتِ چاپ به جوهر یا پودر نیاز دارد. این دستگاه ها سرعت پایینی دارند و استفاده از آنها زمانبر است. علاوه بر این مشکلات دیگری همچون تمام کردن پودر چاپ و وقت گیر بودن شارژ مجدد نیز قابل توجه است.اما نوع دیگری از پرینتر وجود دارد که این مشکلات را بهمرا ندارد و کاربردهای بیشتری نیز دارد. این چاپگر بنام پرینتر حرارتی شناخته میشود.

در این مقاله به چگونگی کارکرد این پرینتر و همچنین انواع آن میپردازیم.

پرینتر حرارتی

پرینتر حرارتی چیست؟

این پرینتر، فرایندِ چاپ را با حرارت دادنِ مواد مصرفی انجام میدهد. یعنی از گرما برای تولید تصویر بر روی کاغذ استفاده میکند. این فرایند تصاویری با کیفیت چاپ بالا ایجاد میکند که میتواند در برابر عوامل خارجی مقاومت کند.

همانطور که گفتیم در این نوع چاپگر از جوهر یا تونر استفاده نمیشود. بلکه بجای آن به کاغذ حرارتی یا جوهر جامد از نوار نیاز دارد.

وظیفه ی این چاپگر، چاپ برچسب های با موم آب شده است. نوارهای به کار رفته در این پرینتر، از جنس نایلون و پلی استر و پلاستیک اند. این چاپگر تصاویر چسبناک ماندگاری را ارائه میکند. اصلی ترین بخش هر پرینتر حرارتی که عرض نوار کاغذی استفاده شده در آن را نیز مشخص میکند، printhead آن است. این بخش متشکل از سوزنهای ریز حرارتی متعددی است که هر یک از آنها بیانگر یک پیکسل است. تراکم این پیکسل ها در پرینترهای مختلف متفاوت است و تعداد آنها از 203 تا 300 نقطه در هر اینچ قابل تغییر است.

نحوه کار پیکسل ها و سوزنها توسط ریزپردازها کنترل میشود. ریزپردازهای پرینتر حرارتی به تعیین فعالیت هر یک از سوزنها برای یک تصویر خاص میپردازند. ریزپردازها به سوزنها فرمانهایی ارسال میکنند تا با سرعت سرد و گرم شوند و جوهر آب شده را برروی برچسب های سفید بریزند. ماده ی اصلی بکار رفته در پرینترهای حرارتی، موم بهمراه رزین است. در واقع هد دستگاه وظیفه ایجاد حرارت روی کاغذ را دارد. به همین دلیل یکی از خرابی های رایج این پرینتر، هد آن است.

پرینتر حرارتی

کاربرد پرینتر حرارتی

بطور کلی پرینترهای حرارتی در مصارفی مانند بلیط، رسید، قبض های مرتبط با قیمت کالاهای فروشگاه ها و… مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین در صنایع هواپیمایی، بانکداری، سرگرمی، خرده فروشی، مواد غذایی و بهداشت و درمان رایج اند و بدلیل سرعت و کیفیت چاپ بالا، بسیار محبوب اند.

در این قسمت به کاربردهای دقیق این پرینترها در مشاغل مختلف اشاره میکنیم:

 • خرده فروشی: چاپ رسیدهای فروشگاهی و لیست قیمت
 • خرده فروشی آنلاین: چاپ برچسب های ارسال و مرجوعی، نشانی، برچسب کالا
 • کسب و کار خانگی: چاپ برچسب های معرفی و مواد تبلیغاتب برند، رسید مشخصات محصولات
 • انبارداری: چاپ برچسب های حمل کالا
 • پزشکی: نسخه ها و گزارش های پزشکی
 • ادارات دولتی: چاپ گواهینامه، مجوزها و سایر اسناد دولتی
 • بانک داری: چاپ رسید خودپرداز، شماره های نوبت دهی
 • خدمات غذایی: چاپ رسیدهای سفارش منوهای غذا
 • حمل و نقل عمومی: چاپ بلیت و کارتهای اعتباری
 • صنایع تولیدی: برچسب های محصولات و دستورالعمل های استفاده از محصولات
 • هنر: چاپ نمونه کار برای معرفی، استیکر و تذهیب
 • آرایشی: چاپ برچسب تتو و لنز ناخن

به دلیل همین کاربرد گسترده، در صنایع به این چاپگرها، پرینتر لیبل زن نیز میگویند.

انواع پرینترهای حرارتی

پرینتر حرارتی مستقیم (direct thermal):

شامل استفاده از کاغذ حساس به حرارت است که به حرارت هد چاپگر واکنش نشان میدهد، سیاه شده و بدین ترتیب تصویر یا متن را تولید میکند. این نوع چاپ در عمل ارزان و آسان است اما ممکن است آیتم های چاپ شده در طول زمان از بین بروند چون کاغذهای حرارتی به ویژه به گرما و نور حساس اند.

چاپ انتقال حرارت (thermal transfer):

از نوار پوشیده شده با موم استفاده میکند که توسط هد چاپگر روی سطح ماده ی چاپی فشار داده میشود. موم ذوب شده جوهر را فابل رویت میکند که به ماده چاپی منتقل شده و در آنجا خشک میشود. چاپ انجام شده با این روش در طول زمان ماندگاری بیشتری دارد و در صورت داشتن چندین نوار، میتواند همزمان در چندین رنگ هم چاپ کند.

اجزای چاپگر حرارتی

هد:

در هسته ی هر چاپگر حرارتی هد چاپ حرارتی قرار دارد، این جزء شامل عناصر گرمایشی مقاوم و کوچک است که در یک ماتریس مرتب شده اند و هنگامی که این عناصر فعال میشوند، تولید گرما کرده و بصورت انتخابی، مطابق تصویر یا متن مورد نظر، آن را به کاغذ حرارتی یا ریبون جوهر اعمال میکنند و تصویر مورد نظر را ایجاد میکنند.

غلتک پلاتین:

غلتک پلاتین این چاپگرها مسئول تغذیه کاغذ حرارتی یا برچسب از طریق چاپگر است. این غلتک به منظور حفظ تنظیمات مناسب برای ایجاد یک چاپ دقیق، یک حرکت نرم و یکنواخت را روی کاغذ یا رسانه مورد نظر اعمال میکند.

مدارهای کنترل:

چاپگرهای حرارتی شامل مدارهای کنترل پیچیده ای اند که اطلاعات دیجیتال را از یک دستگاه متصل تفسیر میکنند و آن را به سیگنال های سر چاپ حرارتی ترجمه میکنند. این مدار کاربرد دقیق گرما را برای ایجاد خروجی مورد نظر مدیریت میکند.

کاغذ حرارتی یا ریبون:

انتخاب بین کاغذ حرارتی و ریبون، بستگی به نوع چاپگر حرارتی مورد استفاده دارد. کاغذ حرارتی که در چاپ مستقیم حرارتی استفاده میشود، دارای یک پوشش حساس به گرما است که در معرض گرما تغییر رنگ میدهد. در حالی که نوارها در چاپ انتقال حرارتی، حاوی جوهر هستند که هنگام گرم شدن به کاغذ منتقل میشوند.

مدل های پرینتر حرارتی

 • سیار
 • دسکتاپ (رومیزی)
 • صنعتی
 • موتورهای چاپ (print engines)

سیار:

این پرینتر های قابل حمل را برای چاپ بارکد در حین حرکت، طراحی کرده اند. سبک و بادوام و دارای قابلیت اتصال بیسیم هستند. صفحه نمایشی برای خواندنِ آسان دارند و در برابر ضربه مقاومت میکنند. در کسب و کارهای خرده فروشی، مراقبت های بهداشتی، مدیریت انبار و حمل و نقل ایده آل اند.

رومیزی:

این چاپگرها روی میز یا فضای کوچک دیگر قرار میگیرند. به حداقل تعمیر و نگهداری نیاز دارند. استفاده از آنها آسان است و گزینه های مختلف اتصال بیسیم و سیمی را ارائه میدهند. چاپگرهای رومیزی قابل اعتماد، مقرون به صرفه و قادر به انجام کارهای چاپی در حد متوسط اند.  در خرده فروشی، مراقبت های بهداشتی، حمل و نقل و تولید سبک برای چاپ انواع برچسب، مچ بند و رسید ایده آل است.

صنعتی:

چاپگرهای صنعتی برای محیط های سخت و چاپ با حجم بالا ، ایده آل معمولا از نظر اندازه نسبت به دیگر مدلها  بسیار بزرگترند. به راحتی با دستگاه های صنعتی سازگار میشوند و کار کردن با آنها به قدری آسان اس که اوپراتورهای خط تولید میتوانند به سادگی با آنها تعامل کنند. در کاربردهای تولید، حمل و نقل و تدارکارت، خدمات دولتی، خرده فروشی و مراقبت های بهداشتی ایده آل اند.

موتورهای چاپ:

موتورهای چاپ را برای ادغام در یک سیستم خودکار، مانند خطِ بسته بندی، طراحی کرده اند. آنها معمولا با یک سنسور محصول برای فعال کردن چاپ و یک اپلیکاتور (تامپ) برای چسباندن برچسب روی مورد علامت گذاری شده، همراه هستند. موتورهای چاپ باید موتورهای کار بادوامی باشند تا بتوانند بدون وقفه کار کنند. از آنجایی که آنها در یک سیستم ادغام شده اند، برای نگهداری سریع نیاز به دسترسی آسان دارند و بهتر است که اجزای قابل تعویض داشته باشید که بتوان آنها را حذف کرد تا خطوط تولید را در حرکت نگه دارد.

مزایا:

 1. دوام بالای برچسب های پرینتر حرارتی
 2. نگهداری راحت و آسان
 3. از لحاظ اقتصادی به صرفه تر از پرینترهای لیزری اند
 4. بدون سز و صدا و مناسب برای استفاده در دفاتر
 5. طول عمر بالا
 6. سرعت چاپ بالا که در میزان بازده کار تاثیر مثبتی میگذارند
 7. نیاز به تعویض ریبون، کارتریچ یا سایر لوازم نیست

معایب:

 1. مواد مورد استفاده به نسبت قیمت بالاتری دارند
 2. برای چاپ عکس هایی با کیفیت خیلی بالا مناسب نیستند
 3. سایز کاغذ باید با اندازه سایر هد حرارتی برابر باشد
 4. زمانی که چاپگر بیش از حد گرم شود، استفاده از ریبون افزایش میابد

خرید پرینتر حرارتی

درباره اینکه چه نوع دستگاهی برای شما مناسب است، باید توجه داشته باشید که انتخاب بهترین پرینتر حرارتی در اصل به نیاز شما بستگی دارد.  برای مشاهده و خرید میتوانید با فروشگاه ملل تماس بگیرید.

You may also like

1 Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 2 =