لیبل به معنای اتیکت و یا برچسب است و از آن برای معرفی و قیمت و مشخصات کالا بر روی خود کالا استفاده می شود.

از این دستگاه در مکان هایی اعم از بانک ها، داروخانه ها، بانکها، موسسات تجاری ، فروشگاه، تولیدی و رستوران ها مورد استفاده قرار می گیرد. دستگاه لیبل زن از قطعات گوناگونی چون مین برد، هد حرارتی،غلتک،نگه دارنده ریبون،نگه دارنده لیبل و موتور فید دانست.

انواع دستگاه لیبل زن

دستگاه های لیبل زن را به چهار گروه اصلی می توان دسته بندی کرد:

لیبل زن رومیزی(Desctop Barcode printer):

چاپگر لیبل زن رومیزی برای فضاهای کم جا و مشاغلی که نیاز به چاپ بارکد کمی در روز دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

ظرفیت چاپ روزانه این دستگاه های لیبل زن در حدود تقریبا 5000 لیبل می باشد و گزینه خوبی برای استفاده در تولیدی های کوچک،فروشگاه ها و شرکت هایی با حجم کاری کم است.

لیبل پرینتر نیمه صنعتی:

این دستگاه، قدرت چاپ بیشتر، ابعاد بزرگتر و وزن سنگین تری نسبت به چاپگر لیبل زن های رومیزی دارند.این ظرفیت چاپ روزانه این نوع چاپگر های لیبل 20000تا30000لیبل می باشد و مناسب مشاغلی با حجم کاری تقریبا بالا هستند.

لیبل زن صنعتی(Industrial Barcode Printer):

لیبل زن های صنعتی قدرت چاپ فوق العاده بالایی دارند.این لیبل پرینتر ها قادرهستند تعداد زیادی لیبل را با سرعت بالا و بدون وقفه چاپ کنند و مناسب کارخانه ها و تولیدی هایی با حجم کاری بالا می باشند.

موبایل پرینتر:

موبایل پرینتر ها و یا به اصطلاح پرینتر های لییبل زن جیبی برای مصارف محدود و حجم کاری حدودا 20 تا 30 لیبل در روز مورد استفاده قرا می گیرند که در این نوع از چاپگر های لیبل زن ریبون قرار نمی گیرد.این نوع از لیبل پرینتر ها برای دانش آموزان و افرادی که نیاز مداوم به این نوع از دستگاه ها دارند مناسب و ضروری است.

انواع پرینتر لیبل زن از لحاظ ساختار:

بارکد پرینترها از لحاظ ساختاری دو نوع اند. چاپ حرارتی مستقیم (Direct Thermal Printing) و چاپ حرارتی غیر مستقیم (Thermal Transfer Printing). که در هر دو روش هد حرارتی گرما را به سطح علامت گذاری شده اعمال می کند.

در چاپ حرارتی از کاغذهای مخصوص حرارتی استفاده می شود که هنگام عبور از زیر هد سیاه می شوددر حالی که در چاپ حرارتی غیر مستقیم انتقال حرارت با استفاده از یک ریبون گرم شده برای چاپ تصاویر یا کاراکتر بادوام استفاده می شود.

در حالت کلی برای چاپ لیبل گزینه چاپ غیر مستقیم (استفاده از لیبل)برای دستگاه لیبل زن ایده آل تر است چون می توان لیبل یا تصویر دقیق و با کیفیت بالاتری چاپ کرد.در هر دو ساختار می توان لیبل ها (بارکد های تک بعدی و دو بعدی) و گرافیک و متن با وضوح یکسان تولید کرد.

لیبل پرینتر حرارتی مستقیم:

ساختار و عملکرد لیبل پرینتر بر اساس ترکیبات شیمیایی می باشد.برای اینکه ترکیبات شیمیایی واکنش نشان دهند ابتدا پرینتر باید گرم شود سپس رنگ کاغذ چاپ تغییر کند .این تغییر رنگ ها جایگزین جوهر،ریبون و… می باشد.

این نوع از دستگاه های لیبل زن بیشتر به عنوان صدور فیش،دستگاه های خودپرداز بانک،رسید های حمل و نقل و چاپ لیبل های حرارتی استفاده می شود. پرینتر های حرارتی مستقیم فقط می توانند روی لیبل های حرارتی و رول های حرارتی چاپ کنند.به مرور زمان این نوع از لیبل پرینتر ها توسط لیبل پرینتر های انقال حرارتی (غیر مستقیم)جایگزین می شوند.

مزایای چاپ حرارتی مستقیم

کاربا پرینتر های لیبل زن حرارتی مستقیم در مقایسه با فناوری های دیگر چاپی ساده تر است زیرا نیازی به جوهر،ریبون و تونر ندارد.به دلیل اینکه در چاپ حرارتی مستقیم به مواد مصرفی مثل جوهر یا ریبون نیازی نیست هزینه های نگهداری طولانی مدت آن کم است.

محدودیت های چاپ مستقیم حرارتی

لیبل چاپ شده ماندگاری پایینی دارد و نسبت به شرایط محیطی مثل گرما و نور بسیار حساس است و احتمال مخدوش شدن بارکد وجود دارد. این روش چاپ عمر هد را پایین می آورد چون برای چاپ بارکد روی کاغذ حرارتی هد به شدت داغ می شود.

لیبل پرینتر انتقال حرارتی(غیر مستقیم):

ابزار مورد استفاده در لیبل پرینتر انتقال حرارتی،ریبون و گرمای پرینت هد می باشد. این نوع از پرینتر های لیبل زن برای چاپ روی لیبل های غیر حرارتی و لیبل هایی با هدف ماندگاری طولانی مدت مناسب می باشند. در واقع عملکرد اصلی پرینتر لیبل زن انتقال حرارتی ،در اثر فشار و گرما به ریبون و انتقال جوهر ریبون به لیبل می باشد.

مزایای چاپ انتقال حرارتی

1-کیفیت و وضوح چاپ در این روش بسیار بالا است.

2-در چاپ انتقال حرارتی،بارکد طول عمر بیشتری دارد.

3-با استفاده از این تکنولوژی چاپ می توان انواع و اشکال مختلف بارکد را با کیفیت عالی چاپ کرد.

4-این دستگاه ها مقاوت بالایی در محیط های آلوده ی صنعتی دارند.

محدودیت های چاپ انتقال حرارتی

از آنجا که چاپگر های انتقال حرارتی به ریبون نیاز دارند،هزینه های تامین آن ها بیشتر از روش حرارت مستقیم است.

مواد مصرفی چاپ چاپگر لیبل پرینتر

لیبل پرینتر به برچسب های لیبل و ریبون برای چاپ نیاز دارند.

برچسب لیبل: برچسب های لیبل از جنس های متنوع ،برای مصارف مختلف وجود دارد: برچسب های کاغذی ،لیبلPVC، برچسب لیبل متال و برچسب اموال. هرکدام از این برچسب ها برای مقاصد خاصی در نظر گرفته می شوند. برای مثال لیبل متال برای سطوح فلزی یا کالاهایی با ارزش در نظر گرفته می شوند. جنس لیبل بر روی کیفیت چاپ تاثیر چندانی ندارد اما انتخاب لیبل مناسب با توجه به شرایط محیطی باعث طولانی شدن ماندگاری چاپ می شود.

 

You may also like

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 14 =