تفاوت پرینتر لیزری و پرینتر جوهرافشان را میتوان در حوزه های مختلفی بررسی کرد.

فناوری چاپ، هزینه ها، عملکرد و پشتیبانی از انواع کاغذ مواردی اند که کاربری این دو نوع از پرینتر را مشخص میکند.

تفاوت در فناوری چاپ:

پرینترهای جوهرافشان هزاران قطره جوهر را روی یک تکه کاغذ میپاشند، جایی که رنگها با هم ترکیب میشوند و یک تصویر یا متن را چاپ میکنند. بطوری که با تغییر رنگ و اندازه قطره های رنگ، وضوح و کیفیت عکس بالاتز میرود. پرینترهای لیزری، داده های الکترونیکی را از رایانه شما میخوانند و این اطلاعات را به یک درام در داخل پرینتر میفرستند که با اینکار روی صفحه الکتریسیته ساکن تولید میشود. سپس این الکتریسیته های ساکن پودر تونر را روی کاغذ جذب میکنند که سپس با استفاده از غلتک های گرم شده ذوب میشود.

همین تفاوت پرینتر لیزری و جوهرافشان منشا بسیاری از تفاوتهای دیگر بین این دو نوع از پرینتر است. حرارت نقش مهمی در پرینترهای لیزری دارد و به همین دلیل مصرف برق در این پرینترها نسبت به پرینترهای جوهرافشان با فناوری مبتنی بر آب بیشتر است. از طرف دیگر ماندگاری تونر بیشتر از کارتریج های رنگ جوهرافشان است که نقش موثری در هزینه های شما خواهد داشت. این اختلاف در فناوری بر نتیجه نهایی و کیفیت پرینت در موضوعات مختلف نیز موثر است.

تفاوت در ابعاد و فضای مورد نیاز چاپگر:

ابعاد پرینتر جوهرافشان عموما کوچکتر از پرینترهای لیزری است که آنها را به لحاظ اندازه به گزینه ای مناسب برای مصارف خانگی و یا دفاتر کار خانگی تبدیل میکند. پرینترهای لیزری، مخصوصا نوع چندکاره عموما برای فضاهای کوچک، بیش از حد بزرگ اند. وزن سبک پرینترهای جوهرافشان نسبت به چاپگرهای لیزری موردی مهم از تفاوت پرینتر لیزری و جوهرافشان است که حمل و نقل آنها را بسیار آسانتر میکند.

هزینه های پرینتر جوهرافشان و لیزری:

هزینه یکی از بزرگترین موارد تفاوت پرینتر لیزری و جوهرافشان است. در رابطه با چاپگرها هزینه تنها در میزان مبلغی که برای خرید دستگاه پرداخت میکنید خلاصه نمیشود و میبایست هزینه تعمیر و نگهداری، شارژ کارتریج و یا خرید کارتریج را در نظر بگیرید. هزینه های چاپگرهای لیزری و جوهرافشان اختلاف زیادی با هم دارند. در هنگام خرید، پرینترهای جوهرافشان ارزان ترند. اما در ادامه هزینه های نگهداری پرینترهای جوهرافشان بقدری بالاست که قیمت نهایی آن از پرینترهای لیزری بیشتر میشود.

شارژ کارتریج ها در پرینترهای جوهرافشان محدود است و احتمالا شما مجبور به خرید مجدد کارتریج خواهید بود که بشدت پرهزینه است. نکته دیگر خشک شدن و ماندگاری پرینترهای جوهرافشان است. در صورتی که برای مدتی با این پرینترها، پرینت نگیرید، جوهر در نازل ها و کارتریج خشک شده و ممکن است شما را مجبور به تعویض کارتریج کند.

البته در مدلهای مجهز به تانک رنگ این مشکل تا به حدی برطرف شده. اما احتمال خشک شدن رنگ در نازل از بین نرفته است. برخلاف این موارد در چاپگرهای لیزری، تونر تا مدت طولانی پایدار است و امکان استفاده از آن وجود دارد. به همین دلیل در کل، پرینترهای لیزری کم هزینه ترند.

تفاوت عملکرد پرینتر جوهرافشان و لیزری:

رابطه عمیقی بین عملکرد این دو نوع پرینتر و نوع کاربری شما وجود دارد. اگر بیشتر بدنبال پرینت رنگی عکس هستید، پرینتر جوهرافشان بخصوص در پرینت با رزولوشن بالای عکس، گزینه بهتری برای شما خواهد بود و در مقابل پرینتر لیزری برای چاپ متون سیاه و سفید انتخاب بهتری است. البته عملکرد و کیفیت پرینترهای لیزری رنگی در طول سالهای گذشته پیشرفت زیادی داشته است. اما هنوز برتری با پرینتر جوهرافشان است.

نکته دیگر در رابطه با تفاوت پرینتر لیزری و جوهرافشان، تعداد پرینت و سرعت آن است. پرینترهای لیزری قابلیت پرینت تعداد بیشتری برگه را با یک شارژ کارتریج دارند. این در حالی است که پرینترهای جوهرافشان رایج، شما خیلی زود مجبور به شارژ مجدد کارتریج آن میشوید. سرعت پرینت در پرینتر لیزری نیز بسیار بالاتر از چاپگرهای جوهرافشان است، اگرچه برای پرینت اول در پرینتر لیزری، تا گرم شدن پرینتر منتظر خواهید ماند. از همین رو پرینترهای لیزری برای مصارف محیط کاری محبوبیت بیشتری دارند.

پشتیبانی از انواع کاغذ:

پشتیبانی از انواع کاغذ یک مورد دیگر از تفاوت پرینتر لیزری و جوهرافشان است. در پرینترهای جوهرافشان امکان استفاده از انواع مختلفی کاغذ مانند گلاسه، کاغذ عکس، کاغذ معمولی و… وجود دارد. کیفیت چاپ عکس در کاغذهای فتوگلاسه و عکس میتوانند تا حد چشم گیری افزایش پیدا کند. این در حالی است که در پرینترهای لیزری محدودیت زیادی بخصوص در رابطه با کاغذ، چاپ محتوای گرافیکی و دقت در پیش پای شما قرار دارد.

کیفیت چاپ:

کیفیت یا رزولوشن خروجی شما از پرینتر از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین طبیعی است که زمان خرید یک پرینتر دنبال پرینتری باشیم که بالاترین کیفیت را به ما ارائه میدهد. اگر شما عکاس باشید، هرگز چاپ عکسهای خود را به یک پرینتر لیزری نمیسپارید. در عوض پرینترهای جوهرافشان برای کار شما قابل اعتمادتر و مناسب ترند. این پرینتر عکسهای شما را با تمام جزئیات و رنگهای تیره و مشکی را باعمق بالایی چاپ میکند و این کنتراست عالی باعث کیفیت فوق العاده بهتر تصاویر میشود.

مقایسه وضوح چاپ:

وضوح چاپ با dpi اندازه گیری میشود که مخفف نقطه در اینچ است. هرچه تعداد نقاط در یک اینچ کاغذ بیشتر باشد، نتیجه واضح تر است. برای ایجاد صفحات متنی با وضوح بالا فقط به پرینتری با وضوح 600 نقطه در اینچ و برای چاپ تصاویر رنگی خوب 1200 نقطه در اینچ نیاز دارید.

اگر چه گفته میشود هرچه dpi بالاتر باشد، جزئیات در یک تصویز چاپ شده واضح تر خواهد بود. اما پس از 1200 dpi به سختی میتوانید تفاوت را متوجه شوید. شما تنها زمانی که میخواهید عکس های شارپ را پرینت بگیرید باید نگران وضوح بالاتر باشید. در غیر این صورت این مقدار dpi برای شما کافیست.

وضوح پرینتر جوهرافشان در حال حاضر حداکثر 5000 نقطه در اینچ است.

و وضوح پرینتر لیزری حداکثر 600*2400 dpi است.

سرعت چاپ:

پرینترهای لیزری که معمولا برای پرینت حجم سنگین اسناد در ادارات و شرکتها ساخته شده اند، از سرعت بالایی برخوردارند. بطوری که در هر دقیقه به نسبت مقدار نوشته ها و اشکال روی صفحات 15 تا 100 صفحه را پرینت میکنند.

اما پرینترهای جوهرافشان که برای مصارف خانگی استفاده میشود، سرعت کمتری دارد و نهایتا در هر دقیقه 16 صفحه چاپ میکند. به همین دلیل کسانی که با استفاده زیادی از پرینتر دارند، زمان بیشتری را باید صرف پرینت اسناد و با پرینتر جوهرافشان بکنند.

چاپگرهای لیزری: 15 تا 100 صفحه در دقیقه

چاپگرهای جوهرافشان: 16 صفحه در دقیقه

حجم چاپ:

هر پرینتر توانایی چاپ تعداد مشخصی در ماه دارد که از سطح حداکثر آن بیشتر از دستگاه کار بکشید، ممکن است به اجزای داخلی پرینتر خود آسیب بزنید.

همچنین اگر از سطح بهینه آن کمتر پرینت بگیرید، دستگاه حالت بهینه خود را از دست میدهد و برای آنکه دوباره در بهترین وضع خود قرار بگیرد به زمان نیاز دارد. طبیعتا حجم چاپ پرینترهای جوهرافشان بسیار کمتر از پرینترهای لیزری است بهتر است قبل از خرید پرینتر خود به این اعداد توجه کنید.برای انتخاب بهترین پرینتر جوهرافشان و لیزری دو پرینتر را با هم مقایسه کرده ایم:

Canon PIXMA TR8620 HP LaserJet Pro M401n
نوع چاپگر جوهر افشان لیزر
صفحات در دقیقه ۱۵ پی پی‌ام ۳۵ پی پی‌ام
حجم چاپ ماهانه کمتر از ۱۰۰۰ صفحه ۷۵۰-۳۰۰۰ صفحه

بنابراین بهتر است به عدد حداکثر چرخه کار ماهانه و حجم چاپ ماهانه پرینتر خود دقت کنید تا همیشه آن را در حالت بهینه نگه دارید و یا بیشتر از آن کار نکشید تا آسیب جدی ببیند. همچنین اگر میدانید مصرفتان از دستگاه زیاد خواهد بود هرگز به سراغ پرینترهایی که حجم چاپ ماهانه کمی دارند؛ نروید. چرا که اگر بیشتر از توان پرینتر از آن کار بکشید ممکن است زودتر از زمان معمول از کار بیفتد.

 

نقاط قوت پرینتر جوهرافشان:

 پرینتر جوهرافشان

_پرینترهای جوهر افشان معمولاً کوچک‌تر و سبک‌تر هستند و برای اتاق خواب یا دفتر کار خانگی که در آن صرفه جویی در فضا ارزش زیادی دارد، ایده آل است.

_در چاپ عکس‌های با کیفیت و صفحات با تصاویر زیاد عالی است. زیرا چاپگرهای جوهرافشان بهتر از چاپگرهای لیزری در ترکیب و تولید رنگ‌های زنده کار می‌کنند.

_قیمت یک چاپگر جوهر افشان کمتر از اکثر پرینترهای لیزری است.

_بدون نیاز به زمان گرم کردن قبل از چاپ.

_می‌تواند بر روی انواع مختلف کاغذ چاپ کند، از جمله کاغذ عکس براق، کاغذ هنری بافت دار، و پارچه.

_می‌تواند اندازه‌های بزرگ‌تر کاغذ را در خود جای دهد.

نقاط ضعف پرینتر جوهرافشان:

_جوهر گران است. به خصوص برای کاربرانی که به طور منظم چاپ می‌کنند و به طور مداوم مجبور به خرید مجدد کارتریج‌های بیشتری هستند. چراکه هر کارتریج آن قابلیت چاپ تنها چند صد صفحه را به شما می‌دهد.

_بسیار کندتر از پرینترهای لیزری.

_معمولاً سینی کاغذ آن ۵۰ تا ۱۰۰ برگ را در خود جا می‌دهد؛ که می‌تواند برای کاربری که حجم چاپ زیادی دارد خسته کننده باشد.

_حداکثر مقداری که این پرینتر می‌تواند بدون آسیب دیدن در ماه چاپ کند کمتر از پرینتر لیزری است.

_گاهی ممکن است روی صفحه لک بی اندازد و خشک شدن آن نسبت به پودر تونر زمان بیشتری طول می‌کشد.

_اگر به طور منظم از پرینتر استفاده نشود؛ جوهر آن به‌مرورزمان خشک می‌شود.

نقاط قوت پرینتر لیزری:

پرینتر لیزری کنون

_اکثر پرینترهای لیزری بسیار سریع‌تر از پرینترهای جوهرافشان چاپ می‌کنند. این یک نقطه فروش قوی برای چاپگرهای معمولی نیست و نباید باشد، اما کاربران با حجم بالا تفاوت زیادی را متوجه خواهند شد.

_چاپگرهای لیزری صفحات متنی را با وضوح بالا چاپ می‌کنند. اگر یک چاپگر با حجم بالا می‌خواهید که فقط به اسناد متنی را با آن چاپ کنید؛ پرینتر لیزری بهترین راه حل است.

_ماهانه مقدار بالاتری از صفحات را می‌تواند چاپ کند. به این معنی است که آنها برای انجام کارهای با حجم بالا آمادگی بهتری دارند.

_کارتریج تونر در دراز مدت برای پرینترهای با حجم بالا ارزان‌تر است زیرا کارتریج‌های آنها می‌توانند هزاران صفحه را در مقایسه با کارتریج‌های جوهر چاپ کنند.

_تونر بهتر از جوهر ذخیره می‌شود. از آنجایی که پودر تونر از مواد پلاستیکی ساخته شده است، مانند جوهر خشک نمی‌شود و می‌تواند تا ماه‌ها بدون استفاده در داخل چاپگر شما دوام بیاورد.
نقاط ضعف پرینترهای لیزری:

_می‌تواند تصاویر ساده که به رنگ کمی نیاز دارند را به خوبی پرینت کند؛ اما تصاویر و عکس‌های پیچیده یک چالش برای چاپ هستند.

_با اینکه پرینترهای لیزری کوچک نیز در بازار وجود دارند، اما معمولاً بزرگ‌تر و سنگین‌تر از پرینترهای جوهرافشان هستند.

نقاط ضعف پرینتر لیزری:

_پرینترهای لیزری توانایی چاپ روی هر کاغذی را ندارند.

_قیمت پرینتر لیزری معمولاً بیشتر پرینتر جوهر افشان است.

You may also like

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =