بارکدخوان یا اسکنر بارکد ،دستگاهی است که اطلاعات بارکدها را میخواند و در سیستم نرم افزاری ثبت و ذخیره میکند. بارکدخوانها از سه قسمت تشکیل میشوند: سیستم نورافشانی، حسگر و رمزگشا.

بارکدخوان

بارکدخوان به چهار دسته اصلی تقسیم میشود:

بارکدخوان قلمی (pen reader):

قلم خوانها یا بارکدخوانهای قلمی به شکل خودکار یا ترکه چوب اند. نوک آنها منبع تابش نور و حسگر (دیود حساس به نور) دارد. کاربر، نوک این دستگاه را با یک حرکت یکنواخت روی میله های بارکد میکشد. میله های سیاه بارکد نور را جذب کرده و فاصله های خالی یا سفید رنگ نور را بازتاب میدهند. حسگر بارکد خوان شدت نور را اندازه گیری کرده و یک ولتاژ موج مانند ایجاد میکند.

معمولا بارکدخوانهای قلمی قیمت پایین تری نسبت به سایر بارکدخوانها دارند و برای مدیریت موجودی انبار بسیار مناسب اند. البته استفاده از آن چندان مرسوم نیست، زیرا احتمال بروز خطای انسانی در آن زیاد است. (چون کاربر باید بصورت دستی دستگاه را روی بارکد بکشد)

بارکدخوان لیزری (laser scanner):

بارکدخوانهای لیزری از محبوبیت خاصی، به ویژه در فروشگاه های خرده فروشی و در نقطه فروش (جایی که هزینه اجناس خریداری شده توسط مشتری پرداخت و به او تحویل داده میشود) دارند. این نوع بارکدخوان ها هم به صورت دستی و هم نصبی موجوداند و استفاده از آنها بسیار آسان است. همچنین بسته به نوع دستگاه، توانایی خواندن بارکد از فاصله 15 س.م تا 80 س.م را دارند. بارکدخوانهای لیزری از لیزر به عنوان منبع نور استفاده میکنند. یک آینه نوسانی یا پاندولی ولی یک منشور دوار اشعه لیزر را که به صورت رفت و برگشت به بارکد تاییده میشود، اسکن میکند. حسگر داخل اسکنر، شدت نور منعکس شده از فضاهای سفید بارکد را اندازه گیری میکند و با ایجاد فرکانس خاص، اطلاعات دریافتی را به داده های دیجیتالی تبدیل میکند.

بارکدخوان CCD:

مخفف کلمه ی charge based reader است. که صدها حسگر نوری در یک ردیف قرار دارند و با هم مثل یک حسگر حساس به نور واحد عمل کرده و شدت نور را که از الگوی بارکد بازتاب میابد اندازه گیری میکنند. هریک از حسگرهای ریز یک الگوی ولتاژی ایجاد میکنند و دستگاه بارکدخوان تک تک این الگوها را در قالب یک الگوی واحد که منطبق با بارکد درحال اسکن است، جمع آوری میکند. برخلاف بارکدخوانهای قلمی و لیزری، بارکدخوانهای CCD متکی به منبع نور داخلی نیستند. این اسکنرها از دقت بسیار بالایی برخوردارند. و در خرده فروشی ها و فروشگاه ها کاربرد زیادی دارند. اما یکی از معایب آنها این است که برای اسکن کردن بارکد باید به آن نزدیک شوند. ضمنا نمیتوانند بارکدهایی را که از ردیف حسگر آنها بزرگتر یا طولانی تر باشند را اسکن کنند.

بارکدخوان مبتنی بر دوربین (camera based reader):

که این نوع بارکدخوانها از یک دوربین ویدیوئی کوچک برای گرفتن تصویر بارکد استفاده میکنند. این دستگاه ها از فناوری پیشرفته پردازش دیجیتالی برای رمزگشایی بارکدها کمک میگیرند. فناوری به کار رفته در این بارکدخوانها شبیه به بارکدخوانهای CCD است. با این تفاوت که در اسکنرهای CCD، حسگرها در یک خط چیده شده اند ولی در بارکدخوان های دوربینی از چینش حسگرهای دوبعدی استفاده میشود.

این موضوع به اسکنر این قابلیت را میدهد که از بارکد یک تصویر تولید کند. این نوع بارکدخوانها استقرار آسان، خوانش سریع بارکدهای یک بعدی و دوبعدی را ممکن میسازند و همه جهته چنان قدرتمند اند که به آسانی هر بارکدی را حتی اگر به درستی مقابلش قرار نگرفته باشد، اسکن کنند. برخلاف بارکدخوانهای لیزری این نوع بارکدخوانها هیچ قطعه متحرکی ندارند که به معنی دوام و ماندگاری بیشتر این نوع اسکنرها میباشد. همچنین اطلاعات بیشتری را میخواند.

مزایای بارکدخوان:

_ثبت و ذخیره ی دقیق و سریع 

_کاهش خطای انسانی

_خودکارسازی فرایندها و کاهش هزینه های نیروی انسانی

_انتقال درجا و بیدرنگ اطلاعات

_افزایش بهره وری و ایجاد معیاری مناسب برای اندازه گیری میزان کارایی

_سهولت کاربری و کاهش زمان آموزش نیروها 

_بهبود فرایندهای تصمیم گیری به واسطه ی ارائه ی اطلاعات دقیق و مناسب

You may also like

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 7 =